طرح درس روزانه: 1 ماده ي درسي: عربي مقطع تحصيلي : متوسطه مدت جلسه:90 دقيقه دبيرستان ريحانه النبي( س )
شماره ي كتاب : 1/224 موضوع درس :معلوم و مجهول پايه تحصيلي: دوم تجربي تهيه كننده :
اهداف
مراحل تدريس و تنظيم محتوا منابع و روش ها
زمان
1- هدف كلي: يادگيري فعل مجهول
مراحل تدريس و تنظيم محتوا : معارفه، حضور و غياب و بررسي تكاليف
5 دقيقه
ارزشيابي پيش از تدريس ( اجراي آزمون از درس گذشته – اجراي آزمون رفتار ورودي – اجراي پيش آزمون)
2- هدفهاي جزئي: دانش آموزان در پايان تدريس
1- بتوانند جمله را مجهول كنند .
2- بتوانند جمله را معلوم كنند .
ايجاد آمادگي: ( فعاليت هاي لازم در پشت برگه نوشته شود )
10 دقيقه
معرفي درس جديد و بيان هدف هاي رفتاري درس:
ارائه درس: مجهول كردن يك جمله فارسي و مرحله بندي كارهاي انجام شده .
3- عينا همان مراحل را در مورد يك جمله عربي پياده كردن .
4- مقايسه فاعل و نايب فاعل و انواع آن.
گفتن احكام نايب فاعل با مثالهاي فراوان .
40 دقيقه
5- هدف هاي رفتاري: دانش آموزان در پايان و ضمن تدريس
1- فعل مجهول را تشخيص دهند .
6- فعل معلوم را به مجهول و بالعكس تبديل كنند.
7- احكام نايب فاعل را بدانند .
جمع بندي:
ارزشيابي پاياني درس: ( اجراي پس آموز ) – سوالات مربوط در پشت برگه نوشته شود .
15 دقيقه
تعيين تكليف: در كلاس:
در منزل :
8- رفتار ورودي: دانش آموزان قبل از تدريس:
موضوع جديد است و دانش آموزان هيچ اطلاعي از آن ندارند .
منابع و روش ها:
1- روش هاي تدريس :پرسش و پاسخ ، سخنراني
2- وسايل كمك آموزشي:تخته ، گچ در رنگهاي مختلف
3- فعاليت هاي فراگيران:پرسش و پاسخ و حل سوال در خلال درس
تـــوجــه: جهت هر يك از آزمون هاي زير با توجه به نوع آن بايد تعدادي سوال تهيه شود . دبيرستــــان دخترانه ريحانه النبــــي (س)
آزمــــــــون از درس گذشــــته
آزمــــــــون رفتار ورودي
پيـــــــــش آزمـــــون
پــــــــس آزمــــــــون
تفاوت اين جمله ها در چيست؟
كتب التلميذُ الدرسَ .
كتب الدرسُ .
1- فعلهاي زير را مجهول كنيد .
أرسَلَ ، نزَّلَ ، يحتَرِمْنَ ، يُعلِّمُ
2- جمله هاي زير را مجهول كنيد .
يرزُقُ اللهُ الشهيدَ عنده .
شربتْ الطفلهُ الماءَ .
فعاليت هاي لازم جهت (ايجاد انگيزه) در دانش آموزان:
نوشتن يك جمله معلوم و مجهول فارسي و مقايسه آنها .
تــــــــذكـــــــر:
2- در هنگامي كه درس گذشته همان رفتار ورودي مي باشد امكان ادغام در آزمون اول وجود دارد .
2- آزمون هاي 1و2و3 را مي توان به طور همزمان اجرا نمود تحليل هر دسته از سوالات اين آزمون ها لازم است به طور جداگانه باشد.
3- در مواردي كه مفاهيم درس از پيچيدگي بيشتري برخوردار است مي توان از پيش آزمون نيز به جاي پس آزمون استفاده كرد .
طرح درسروزانه: 1 ماده ي درسي:عربي مقطع تحصيلي : متوسطه مدت جلسه:90دقيقه دبيرستان ريحانه النبي( س )
شماره ي كتاب: 1/224 موضوع درس :معلوم و مجهول پايه تحصيلي: دومتجربي تهيهكننده : ستايش
مراحل تدريس و تنظيم محتوا منابع و روشها
1-هدف كلي:يادگيريفعل مجهول
مراحل تدريس و تنظيم محتوا : معارفه،حضور و غياب و بررسي تكاليف
5دقيقه
ارزشيابي پيش از تدريس ( اجراي آزموناز درس گذشته–اجراي آزمونرفتار ورودي–اجراي پيشآزمون)
2-هدفهاي جزئي: دانش آموزان در پايانتدريس
1-بتوانندجمله را مجهول كنند.
2-بتوانندجمله را معلوم كنند.
ايجاد آمادگي: ( فعاليت هاي لازم درپشت برگه نوشته شود )
10دقيقه
معرفي درس جديد و بيان هدف هاي رفتاريدرس:
ارائه درس:مجهولكردن يك جمله فارسي و مرحله بندي كارهاي انجام شده.
3- عيناهمان مراحل را در مورد يك جمله عربي پياده كردن .
4- مقايسهفاعل و نايب فاعل و انواع آن.
گفتناحكام نايب فاعل با مثالهاي فراوان.
40دقيقه
5-هدف هاي رفتاري: دانش آموزان در پايانو ضمن تدريس
1-فعلمجهول را تشخيص دهند.
6-فعلمعلوم را به مجهول و بالعكس تبديلكنند.
7-احكامنايب فاعل را بدانند.
ارزشيابي پاياني درس: ( اجراي پس آموز)–سوالات مربوط درپشت برگه نوشته شود .
15دقيقه
تعيين تكليف: دركلاس:
در منزل:
8-رفتار ورودي: دانش آموزان قبل ازتدريس:
موضوع جديد است و دانش آموزان هيچاطلاعي از آن ندارند .
1-روش هاي تدريس :پرسش وپاسخ ، سخنراني
2-وسايل كمك آموزشي:تخته ،گچ در رنگهاي مختلف
3- فعاليت هاي فراگيران:پرسش وپاسخ و حل سوال در خلال درس
تـــوجــه: جهت هر يك از آزمون هاي زيربا توجه به نوع آن بايد تعدادي سوال تهيه شود . دبيرستــــان دخترانه ريحانهالنبــــي (س)
آزمــــــــون از درسگذشــــته
آزمــــــــون رفتارورودي
پيـــــــــشآزمـــــون
پــــــــسآزمــــــــون
تفاوتاين جمله ها در چيست؟
كتبالتلميذُ الدرسَ .
كتبالدرسُ .
1-فعلهايزير را مجهول كنيد .
2-جملههاي زير را مجهول كنيد .
يرزُقُاللهُ الشهيدَ عنده .
شربتْالطفلهُ الماءَ .
فعاليت هاي لازم جهت (ايجاد انگيزه) دردانش آموزان:
نوشتنيك جمله معلوم و مجهول فارسي و مقايسه آنها.
2-در هنگامي كه درس گذشته همان رفتارورودي مي باشد امكان ادغام در آزمون اول وجود دارد .
2- آزمون هاي 1و2و3 را مي توان به طورهمزمان اجرا نمود تحليل هر دسته از سوالات اين آزمون ها لازم است به طور جداگانهباشد.
3- در مواردي كه مفاهيم درس از پيچيدگيبيشتري برخوردار است مي توان از پيش آزمون نيز به جاي پس آزمون استفاده كرد.